Reference účastnic kurzu

2015

… O kurzu jsem řekla a doporučila ho svojí lektorce němčiny.
Jinak zpětná vazba na tento kurz… Asi jedním slovem úžasný, protože jsem tam prožila a zažila některé věci, které ani s kurzem nesouvisely. Po tomto kurzu jsem si udělala „pořádek“ sama v sobě a pár soukromých věcí změnila… k mému prospěchu. Je opravdu fakt, že na tomto kurzu člověk zapracuje sám na sobě a to nejen fyzicky, ale hlavně duševně, i když jsem si to při přihlašování absolutně nemyslela.
Na kurz jsme jela s přesvědčením, že po něm budu odcházet nabyta vědomosti, jak svoje tělo udělám na pohled hezčí.
No a tedy nejen tělo, ale i dušička si přišla na své.
Co používám v denním životě – každopádně Alexandrovu metodu, hlavně večer, před spaním si rovnám tělo a funguje to, každopádně hodně moc. Také masíruji, ale na to opravdu každý den čas není, to spíše o víkendu je tenisák v pohotovosti.
Alexandrovu metodu jsem vysvětlila dceři a jejímu příteli a zrovna včera mi oba říkali, jak to používají, takže za tuhle zkušenost a vědomost velký palec nahoru!!!!
Jsem moc ráda, že jste mi byla poslána do života, cítila jsem se poslední roky tak nějak zbytečně, jakoby v bludném kruhu, ale po léčení u Vás je mi lépe a hlavně tak nějak i vím, jak sama na sobě pracovat.
No a tím pádem se už zase těším na další kurzy, protože určitě máte ještě pro nás v „rukávě“ další esa.
Moc vám děkuji, přeji krásné jarní dny a určitě zase někdy na shledanou!!!
P. N. Jičín


Dobrý den, Heleno, na Vaši žádost o zpětnou vazbu z kurzu Vám chci napsat, že občas používám tenisový míček na záda – což mně připadá úžasný, kmitání nohou vzad a tlačení nohy k opačnému rameni. Snažím se rovnat tělo při sezení a stání. Podle mého jste svůj kurs vedla velice přátelsky a já jsem se tam cítila uvolněně a příjemně. Poslední měsíce už nejezdím po kursech – necítím potřebu. Ale Vám přeju, aby se Vám v životě dařilo, ať budete dělat cokoliv. Mějte se krásně!
M. Z. Jičín


Zpětná vazba na liberecký kurz: určitě na něho strašně moc vzpomínám a nadále doporučuji. Jako celek vynikající, já si opravdu ten víkend strašně moc duševně odpočinula a to je k nezaplacení. Zda něco z toho kurzu používám… tak určitě. Možná byste se divila co. :-) Ani tam jsem nepřemýšlela nad tím, že budu používat věci, které jste mě nepřímo naučila.
Jelikož část mé práce je lektorská činnost a moderování, tak díky vašemu kurzu si vždy, při příchodu do učebny nebo přednáškové místnosti, v hlavě připomenu, že mám jít jako dáma, tvářit se jako dáma, sedět na židli jako dáma, a chovat se jako dáma. Rovnám se, asi už ani ne podle naučené formule, tak nějak automaticky, aby na mě byl tak hezký pohled jako na vás a několikrát během nějakého školení, výkladu, mi proběhnete hlavou vy a snažím se naslouchat a to i v případě, kdy monolog toho druhého nemá třeba ani hlavu ani patu. :-)
Takže shrnuto… díky vašemu kurzu si častěji připadám jako žena. :-)
Moc vám děkuji a už se těším na další setkání s Vámi.
P. N. Jičín


Dobrý večer, Helenko, omlouvám se, píši na Váš dotaz dosti dlouho, kurz byl pro mne velkým přínosem, snažím se to, co jsem se dozvěděla realizovat do života, mnohdy si na to vše vzpomenu a když to cvičení dělám, je mi lépe.
U mě je problém s časem a to hned poznám na svém těle, že jsem nedělala, co měla, a tak se snažím se k tomu stále vracet. Bylo by dobré kdyby měl kurz nějakou návaznost, co by pokračovalo dál. Vítku k tomu nemám, nemám toliko zkušeností s jinými, abych mohla porovnat, snad jen ty prostory by možná mohly být větší.
Myslím, že se kurz povedl, za mě moc díky.
P. K. Benátky nad Jizerou


Ahoj Helenko, rády s dcerou vzpomínáme na bezva víkend strávený s Tebou v Jičíně. Obohatilo to naše těla i duše. :-) Více si vážíme svého těla a některé praktiky jsme zařadily mezi své (úsměv, vědomou chůzi, šeptané Á, tenisáky, některé cviky na uvolňování, které nám utkvěly…). Budu si to muset zase osvěžit, skripta bych určitě využila. :-)  Před Vánoci jsme doma budovali nový pokojík, tak jsem byla tak zmožená, že jsem každé ráno na Tebe s úsměvem vzpomněla, protože se mi krásně vstávalo překulením přes bok, jak jsi nás to učila.:-)  Až naplánuješ nějakou akci v Jičíně, tak hned napiš! Měj se moc hezky a těším se, že se zase setkáme!
J. Š. Jičín


 

2014

… Od příjezdu domů zadávám pokyny svému tělu, vracím se k tomu každou volnou chvíli a pozoruji… Mám více síly k přijímání chování a reakcí svých kolegů a klientů, zřetelně se vzdaluji… Pokyny se staly mou denní součástí, ráno se protahuji jako kočka, pokračuji v tanci jako dříve, následuji svůj cit, je to nádhera! Jsem šťastná a vděčná, že jsem směla absolvovat tento kurz, změnil mi život!!! „Je to takové, jaké to je“!!!
Heleno, prosím Vás, mohla byste mi poslat nějaké poznámky o té disciplíně… Děkuji!!!
M. K. Sušice


Zdravíčko Heleno, odpovídám trochu opožděně, ale přece. Děkuji za vaše shrnutí a nové podněty. Jsou opět poučné a nám „hloubalům“ dají zabrat. Co se týká poznatků z kurzu cvičení, tak s Vámi souhlasím. Při cvičení musí být zajištěno čištění prostoru a duchovní práce propojená s fyzickou námahou je možná za předpokladu, že jsou na to pozvané osoby připravené a má vše řád. Mě osobně, by duchovní seminář s dopoledním cvičením prožitý s Vámi velmi posílil, ale to jen na okraj. Další kurz cvičení bude více vychytaný, jak to většinou bývá.
Práce s Vámi je velmi zajímavá, i když odezva není okamžitá. Budu se těšit na další setkání…
I. J. Liberec


… Já osobně jsem vnímala velkou únavu v pátek a v sobotu, ale přikládala jsem to spíše svému rozpoložení, se kterým jsem přijela, možná to bylo také částečně energií dne, neděle už mi přišla daleko víc uvolněná. Pokud by se program i z neděle dal stihnout za pátek i sobotu, asi bych měla radši neděli volnou.
Přikláněla bych se k tomu pití připomínat, sice jsme dospělé, ale někdo by se mohl obávat se jít napít v průběhu cvičení, aby nerušil.
Ano, myslím, že pokud se domluví nějaký čas, měl by se dodržet, dochvilným osobám může být čekání na ostatní nepříjemné.
Nic nevhodného jsem nepocítila. Líbila se mi masáž tenisákem, i masáž chodidel, aby si člověk uvědomil jejich důležitost.
Já nevím, já jsem pobyt vnímala spíše jako relaxační Já jsem přijela domů z kurzu dobře naladěná, neuvědomuji si, že bych se vracela k nějakým závažnějším tématům. Souhlasím. I když cvičení Mojžíšové je fajn, ale asi na něj stačí jen upozornit, člověk si ho může dohledat sám.
Takhle se mi to zdá postačující, bude fajn, když k tomu budou skripta, aby se ke cvikům mohl člověk vracet. Pokud by to bylo možné, líbila by se mi krátká sestava několika cviků, které by člověk mohl každý den cvičit, cca na 20 minut, aby se to dalo zvládat.
Já se pravidelně sprchuji studenou vodou, k tomu jsem získala větší motivaci díky kurzu, občas masíruji dětem chodidla, večer se v posteli zkouším narovnat, dávám si pozor, jak chodím, vědomě se během dne napřimuji, u vaření se snažím chovat elegantně a u uklízení tančím Snažila jsem se vstávat ráno před 6, to jsem vydržela pouze týden, pak se mi udělalo zle, protože jsem nezvládala chodit také dříve spát.
Heleno, také vám přeji krásné dny v novém roce, za seminář moc děkuji, myslím, že cokoli, co přiměje člověka ke změně, nebo aspoň k odhodlání dělat věci lépe, je přínosné, a to váš seminář splnil.
Mockrát vám za něj děkuji a budu se těšit někdy příště opět na viděnou.
K. M. Brandýs nad Labem


… Při tomto intenzivním kurzu bych cvičila v pátek a v sobotu, myslím, že je to dostačující, v neděli si pak vyhradit čas a nechat na sebe působit všechny získané informace. Utřídit si myšlenky, postoje… a najít pro sebe tu správnou cestu! Také se přikláním k dochvilnosti a dodržování časových termínů. Určitě bych avizovala, že je to intenzivní kurz, „žádný relax“! Mojžíšovou bych také vypustila, bylo toho už moc. Souhlasím s Vámi, někdy méně znamená více…Vaše nová náplň kurzu se mi líbí! Sama za sebe… mně tento kurz změnil život, mnohé prožitky na sobě bezprostředně po kurzu mi to jen potvrdily. Od té doby zadávám každý den od rána, během dne, při chůzi, kdykoliv si vzpomenu …pokyny svému tělu! Někdy zapojuji šeptané „A“, ještě jsem si na něj nezvykla. Pokouším se vstávat v 5 hod. ráno, někdy jsem unavená, vstanu až před 6 hod., snažím se cvičit ráno a večer protahovací cviky, něco Pilates, takovou svou sestavu, která mi dělá dobře, pomalu, vědomě, se zadáváním pokynů! Tančím a různě se hýbu, jak chce mé tělo opět s pokyny… Moc mě to baví a hlavně se těším, povinnost se stala radostí, alespoň v tomto případě, zatím… Heleno, ještě jednou děkuji a pevně věřím, že se tyto kurzy budou neustále rozvíjet, vylepšovat a my také!!! S pozdravem a známým heslem se loučí (…) – „je to takové, jaké to je“!!!
M. K. Sušice


… Já jsem už v neděli nepřišla a musím říct, že mi to stačilo. Byla jsem celkem unavená, jak to bylo náročné (pro mě spíš fyzicky). Myslím, že je důležité čas dodržovat a dbát na dochvilnost. A kdo přijde později, by neměl rušit.To bylo to hlavní, že na mě bylo informací příliš a teď po nějakém čase nejsem schopná si téměř na nic pořádně vzpomenout (myslím tím konkrétní cvičení). Jen nedostatečně. Tudíž nemohu ani nic moc použít. Myslím, že by bylo důležité, aby ke všemu, co se cvičí, byly písemné podklady. A právě, že toho je hodně, tak by to vydalo téměř na knížku, či brožurku. Působilo to na mě spíš dojmem pouze seznámení se s různými způsoby cvičení. Pro mě byla přínosná možnost si prožít to působení různých cvičení. Nepřínosné to, že to nebylo na papíře pro osvěžení paměti (ale možná ostatní si to pamatovali, třeba to je jen můj problém). Rozhodně myslím, že je dobré upozornit na náročnost kurzu, protože očekávání můžou být různá, tak tím předejít zklamání. Co vypustit nevím, ale možná by bylo dobré udělat nějakou jednoduchou sestavu základního procvičení (já mám takové cvičení podle Norbekova – asi na 15 minut, kdy se procvičí celá páteř a klouby rukou a nohou). Něco, co si budou pamatovat a můžou denně cvičit. Většina lidí nemá čas se tomu věnovat déle, a je lepší, aby začali alespoň krátkým cvičením, ale hlavně ho začlenili do života pravidelně.
Dala jste si, Heleno, před sebe pěkný a náročný úkol. Držím Vám palce.
H. B. Netřebice


…Vyzkoušet hned prakticky je vždy individuální cesta a týká se mé maličkosti. Pití na svých cvičení nepřipomínám, cítím se pak jak matka pluku a řídit lidské potřeby dospěláků taky nemusím… ale bylo moc fajn, že jste to hned na začátku zmínila, jsou lidé, kteří mají rádi jasno. Dochvilnost je výsada králů, je to úcta k druhým i sama k sobě… a tématicky to k tomu patří – (disciplína). Promítání jsem velmi ocenila. Ne všichni mají znalosti svalů, kostí… (až jsem se na své józe vyděsila). Uměla bych si také představit vypustit cviky paní Mojžíšové (ale to jsme si na místě vyprosily samy), velmi jsem ocenila typ na pana Hanáka a stélky, cviky na uvolnění krční páteře a celou Alexandrovu metodu. Je to asi individuální, každého zajímá jeho téma, téma, co s ním souvisí. Už jsem se naučila, že nelze uspokojit všechny účastníky na 100 procent. Skripta jsou velmi důležitá, předem stanovené, co a jak bude probíhat také. Předejde to zklamání a očekávání. Sama za sebe používám ranní vstávání, sprchu, cviky na krční páteř, stélky. Jako důležitou součást kurzu je také Vámi zmiňovaná chůze a vše, co s tím souvisí. A co bylo úžasné, bylo zjištění, jak se dají krásně uvolnit zadní části těla hnětením bez velkého pohybu pro lidičky špatně se hýbající či bolavé. S Alexandrem se přiznám – osobně – zlobím. Ale to už je jiné téma .
Moc fandím a ještě jednou veliké děkuji. Budeme se těšit.
E. J. Jičín


… Zamýšlela jsem se nad tím, co by bylo možné z kurzu vynechat, jak jsme se včera bavily. Pro mě už byly jakoby navíc cviky Mojžíšové a Pilates na konci kurzu. I když byly stejně pěkné jako cvičení v pátek a v sobotu, ale už toho na mě bylo moc. To je ale moje subjektivní hodnocení. Mně se Váš kurz moc líbil a jak jste říkala, při cvičeních se uvolňují různé emoce a blokády. Doznívá to. Ještě jestli byste měla v budoucnu vytvořená skriptíčka, velmi bych o ně stála, ráda zaplatím. Cvičit bych určitě chtěla, ale zapomínám, nebyl příliš prostor na zapisování.
Mějte se moc krásně, jistě Vám brzy zavolám .
L. V. Plzeň


…Ráda vzpomínám na kurz, který byl moc fajn a často na různé cviky a metody myslím. Ale jsem teď hodně vytížena školou a teď na to moc není čas. Nicméně doufám, že se k tomu brzy dostanu .
M. P. Praha