Kalanetika

Cvičební program pro zpevnění svalů, zbavení se bolestí a získání svalově vyvážené postavy

kalanetika knihaKalanetiku jsem objevila v roce 1993 a nadchla mě tak, že jsem okamžitě v našem městě zahájila kurzy. Naučila jsem se ji do detailu podle první u nás vydané knihy Callan Pinckney. Aerobic byl ještě v plenkách a nabídka takovýchto aktivit na malém městě byla pro ženy téměř nulová. A já jsem se moc potřebovala podělit o své nadšení a výsledky, prostě jsem „to“ moc chtěla poslat dál.

 

Proč právě kalanetika?

Velmi mě tehdy zaujal příběh samotné autorky, zvláště její zvolený způsob života s vážnými následky pro její zdraví… a zároveň fotografie Callan, na kterých je vidět jako žena ve středním věku s velmi harmonicky vypracovanou postavou, neobyčejnou pružností a neobyčejným kloubním rozsahem. Též bez bolestí spojených s mládím, především zad, což na fotografiích vidět není, ale Callan to uvádí.:-)

stimulus_callan_pickneyLíbilo se mi, že se cvičí v malých skupinách pod dozorem, který musí ohlídat přesnost provedení a nepřekračování hranic těla, protože jen tehdy má cvičení smysl. A později po zvládnutí jednotlivých cviků je možné cvičit doma individuálně. Největší motivací pro mě byla nejen Callan, ale především fotografie dámských a pánských břich a hýždí jejích klientů, u nichž byly hodinu po hodině zdokumentovány pokroky!

Hýždě před a po kalanetika

O čem tedy ta kalanetika je?

Jedná se o jednohodinový program, který začátečníkům může trvat i dvě hodiny. Později je možné cvičit už pouze patnáctiminutový udržovací program. Ale také je možné pokračovat o třídu výše superkalanetikou! Sled cviků je důležitý, protože je sestaven řetězovitě, jedno následuje druhé a teprve dohromady vytváří celek. Jen takto se mohou dostavit avizované výsledky!

Každá část programu je zaměřena na určitou partii těla

  1. Zahřívací cvičení (7 cviků)
  2. Břišní svaly (3 cviky)
  3. Svaly dolních končetin (4 cviky)
  4. Svaly hýžďové a pro boky (4 cviky)
  5. Roznožování pro více svalových partií (1 cvik)
  6. Protahovací cvičení (6 cviků)
  7. Pro svalstvo pánve (3 cviky)
  8. Pro vnitřní stranu stehen (1 cvik)

Každý začíná tam, kde mu tělo dovolí, překračování hranic těla je nežádoucí. Prioritou je přesnost a soustředění. Proto se necvičí s hudbou, která koncentraci a potřebnou kontrolu pohybů narušuje. Dokud člověk cvičení perfektně neovládá, je ticho nutností i velkou pomocí.
Ke cvičení potřebujete pouze pohodlný oděv, karimatku a „něco“, čeho se v sedě a ve stoje můžete přidržet rukama. Při cvičení potřebujete za každou cenu udržet pocit radosti,, ale také pravidelnost, kontrolu výsledků, trpělivost, vytrvalost a hlavně neztratit cíl!

Callan dále uvádí, že jedna hodina kalanetiky pomůže k získání pevného těla stejně jako sedm hodin konvenčního cvičení nebo dvacet hodin aerobicu. Nemám srovnání, ale po zkušenostech bych tomu i věřila. První účinky zachytíte po krátké době v pocitu zpevnění, změně držení těla a odeznění bolestí zad.

Nohy Callan

Moje zkušenost z mládí

Po porodu, ve svých 26 letech jsem kalanetiku cvičila pravidelně dvakrát týdně po dobu půl roku. Všechny dojmy a počty opakování jsem si zapisovala. A pak jsem jednoho rána vyjela ven s kočárkem a při jízdě z kopce jsem si náhle uvědomila, že necítím žádnou z bolestí, na které jsem byla od dětství zvyklá, že se cítím krásně vzpřímená, zpevněná, spokojená a sebevědomá. Úžasná odměna, za „tu všechnu dřinu“.:-) Vážně je to ze začátku dřina, ale jen ze začátku. Callan nelhala, funguje to! A tak se ke kalanetice jako ke své staré dobré známé už 24 let opakovaně vracím. Dnes ale při cvicích zapojuji úsměv a představivost podle Norbekova nebo Alexandera, občas dýchám „šeptaným Á“ a tak prožitek je na jiné úrovni, než když je v mysli jen myšlenka „musím mít pevnou vůli“ a pohyby se vykonávají jen fyzicky.
Různé výtky a vylepšování uceleného cvičebního programu neberu na vědomí, cvičím klasicky podle Callan. Přesvědčily mě vlastní zkušenosti. Začít není nikdy pozdě.
U kalanetiky nezáleží na věku, pohlaví ani zdravotním stavu. Přesto je vhodné absolvovat před cvičením lékařskou prohlídku, pokud ve vás vyvstanou obavy. Posloupnost malých kroků a dodržování doporučení autorky umožní bezpečné cvičení!

Závěrem

Callan Pinkney:

„Čeká vás několik překvapení: Jednoho rána shledáte v zrcadle, že máte delší a štíhlejší krk. Vnitřní strany vašich stehen se vyhladí, čímž se zlepší i tvar a vzhled vašich nohou. Nohy budou vypadat delší a štíhlejší, bude vám, jakoby do vás vstoupila pružnost gazely. A jednou v noci se budete v posteli obracet na břicho a zjistíte, že je nezvykle ploché.“

„Krásu těla si můžete tvarovat k vlastnímu obrazu. Není to lehká věc, ale jde to rychle. Smějte se, když se svaly hovoříte, hlaďte je, lichoťte jim, dobírejte si je, a ony brzo udělají všechno, co po nich budete požadovat. Každou lekcí bude vaše tělo silnější, pevnější… a krásnější. Je to jednoduše vzrušující.“

his_11

Pozn.
Stejnou myšlenku o reakci svalů na myšlenky a podněty z mozku najdete i u jiných autorů jako je Alexander, Feldenkrais, Norbekov, Bertheratová, Méziéresová, Ehrenfriedová ad. Též je základem mého kurzu Půvab a krása pohybu, o kterém se více dozvíte na stránce Kurz Půvab a krása pohybu.


Také velmi doporučuji cvičební program Pilates, který považuji za výborný, ucelený, do hloubky propracovaný cvičební systém pro všechny věkové kategorie.