Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální technika, jejímž autorem je Dieter Dorn z Lautrachu v Bavorsku. Její počátky a vznik sahají do 70. let minulého století. D. Dorn ji vytvořil jako ne-lékař a celý život se snažil, aby byla zpřístupněna co nejvíce lidem. Mohou se ji snadno naučit i laikové, pro účinnost však vyžaduje velký cit, a to nejen v rukou.

V praxi se jedná o jemné ošetření obratlů a kloubů, které mohou být pomocí této metody bezpečně a na milimetr přesně uvedeny do správné polohy, čímž se vyrovnává celková statika. Děje se to dynamicky za aktivní účasti klienta. Pracuje se vstoje, vsedě i vleže. Prvním krokem by vždy mělo být srovnání nestejné délky dolních končetin a SI spojení na pánvi. Potom má teprve smysl na rovných “základech“-„stavět nový dům“, tedy uvádět obratle na páteři do správné pozice. Při kývavém pohybu nohou nebo rukou se neinvazně uvolňuje svalstvo v páteřní oblasti a mírným tlakem se ošetřují a uvolňují zablokovaná místa. Dornova metoda se neprovádí trhnutím, které může způsobit tělu šok a zablokování energetických drah.

Protože Dornova metoda pracuje s páteří, může být použita i k léčení orgánových onemocnění s ní související. Touto metodou se také uvolňují fyzické a psychické bloky, proto ji lze považovat za postup, jímž se léčí příčiny. Je-li příčina odstraněna, mizí i příznaky.

Jako u každé metody, i zde, může terapeut dosáhnout vyléčení pouze za spolupráce klienta. Při Dornově metodě je to základní předpoklad úspěchu. Četnost ošetření je velmi individuální, nicméně po 1 – 3 ošetřeních by se měl dostavit úspěch. V opačném případě je nutné zkoumat hlubší emocionální problémy nebo se zabývat opakujícími se zlozvyky!

Dornova terapie společně s Breussovou masáží pomáhají při bolestech zad, páteře, pánve a kloubů, a velice dobře se doplňují. Jedná se o laickou léčbu, která spojuje manuální techniky, práci s energií, s reflexními body, a navíc hledá i duševní příčiny onemocnění.

O Breussově masáži se můžete více dozvědět na stránce Breussova masáž.