Alexanderova technika v mém životě

S Alexanderovou technikou jsem se poprvé seznámila v roce 1992, když jsem procházela rizikovým těhotenstvím. Tehdy jsem v knihkupectví objevila dvě knihy, které mi velmi pomohly při zvládání tohoto výjimečného stavu. První byla „Alexandrova technika v těhotenství a při porodu“ a druhá „Gravidjóga-porod bez bolesti“.     

Za dvacet let se objevila AT v mém životě opět.  Vzpomněla jsem si na ni, když jsem tvořila zdravotní cvičení pro ženy. A když se krátce na to konal koncert amatérského sboru pod vedením mého manžela, uvědomila jsem si při té příležitosti, že mi ani trochu není příjemný pohled na zhroucené, kyfotické a lordotické, předklánějící se a zaklánějící se postavy zpívajících mužů a žen. A to i přesto, že zpívali krásně. Poslech a pohled spolu, žel, nevytvářely harmonickou podívanou. Nabídla jsem manželovi pro zpěváky seznámení s podstatou a prvky AT, pouze takové, které si každý laik může přečíst v knize. V okamžiku, kdy se zpívající vzpřímili, upravili držení hlavy a posléze vložili do projevu sami sebe… byla to radost pohledět. Tak málo stačilo.:-)

Do třetice jsem v roce 2014 vložila prvky AT do svých kurzů „Půvab a krása pohybu jako důsledek správného ovládání těla v každodenním životě“. Více najdete zde Kurz Půvab a krása pohybu.
V té době jsem se seznámila s akreditovanou učitelkou Alexandrovy techniky z Anglie. 72 letá Gil Bomber od jara do podzimu dává hodiny AT v Bavorově. Hodiny s Gil mě nadchly.

Proč mám Alexanderovu techniku ráda… a co mi dává

Z Alexandrovy techniky používám před spaním a po probuzení v poloze polo naznak 5 Alexandrových směrů s následnou koncentrací na dýchání. Svůj dech jen pozoruji. Ráno pro vnitřní klid, večer, dokud neusnu. Při běžném odpočinku během dne se stává, že hluboce usnu na 10 min. a po probuzení se cítím jako po spánku hodinovém.
Přínos:
Rychleji usínám, mizí prostor pro rušivé a vtíravé myšlenky.
Během dne velmi rychlá regenerace.

Využívám představivosti a laskavých pokynů jednotlivým částem těla. V leže při odpočinku, v nemoci, ve stresu apod. Pozoruji „ jaké to je“ a pak přidám představu, jaké to být má. Nakonec prožiji v představě, že to nové je už pravdou.
Přínos:
Nové se po čase stane pravdou.

Při cvičení např. u protahování zkráceného svalu, který nepříjemně táhne, se  zaměřím vnitřním zrakem na sval, představuji si, jak se uvolňuje, prodlužuje. Jak se kosti, na které je uchycen, od sebe vzdalují. Dýchám šeptaným „Á“, které začíná úsměvem.
Přínos:
Cvičení je lehčí, zábavné, velmi účinné, úleva od bolesti při cvičení.
Pocit, že výsledky se dostavují rychleji, než když cvičím „jen“ vůlí.

Vše, co dělám, se snažím dělat pouze s vynaložením takové svalové síly, která je nezbytně nutná k vykonání dané činnosti. Vstávat, sedat si, lehat, chodit, stát, vše s minimálním úsilím. Žehlit, vařit, čistit zuby, nést těžký koš s prádlem po schodech, kolečko s hnojem, bednu se zeleninou, vše nejlehčím způsobem.
Prostě se snažím dělat skoro vše…  jako „půvabná dáma“.
Přínos:

Více si své tělo uvědomuji a tak ho mohu používat vědoměji.
Nepotřebuji mnoho hodin cvičení, protože mám svalovou sílu pod kontrolou
celý den. Pokud nezapomenu!:-) 

Závěrem

Alexanderova technika zajímavým způsobem obohatila mou práci s tělem.
Prožitek s jakou rychlostí tělo vykoná zadaný  pokyn či příkaz z mozku, byl zajímavým objevem.
Také, jak „nedělání“ s pouhým novým zadáním udělá v těle více, než „snaživé dělání“. Na rozdíl od nás, moudré tělo ví, jak na to.:-)
Jak uvolněné napětí umožní vynést na povrch emoce uložené ve svalech.
Pocit prodlouženého člověka a sebedůvěra člověka vzpřímeného jsou nesmírně příjemnými prožitky.
To vše a ještě více může velmi silně působit i na duševní život člověka.
U mě se tak stalo, i když AT používám spíše pro práci s tělem.
Nevěřte mi, přesvědčte se sami!:-)

Nejsem akreditovanou učitelkou AT, používám však ve své práci pro veřejnost prvky AT, které je možno nastudovat v česky vydaných knihách. Z mé strany jde o informaci, jak lze „sebe-užívání“ podle Alexandrovy techniky využívat v denním životě. Jedná se zde o individuální práci na sobě samém nebo spíše se sebou samým. Za takovým účelem je také možné shlédnutí zahraničních videí na You Tube.

Pro zájemce o hodiny vedené akreditovaným učitelem AT mohu se svolením těchto učitelů doporučit tyto spřátelené weby:

Gil Bomber, Anglie, Bavorov:
www.ceskedomeckypropanenky.blogspot.cz
www.czechdollshouses.blogspot.cz

Šárka Provazníková, Praha:
www.alexandrovatechnika.cz

Marko Janicki, Praha:
www.alexandrovatechnikapraha.com


FORSSTROMOVÁ, Brita a Mel HAMPSONOVÁ. Alexandrova technika v těhotenství a při porodu. Brno: BARRISTER PRINCIPAL, 1996          

MAKEDONOVÁ, Natália. Gravidjóga – porod bez bolestí. Slovensko: NATAJOGA, 1991